Ogród na dachu? To możliwe!

Ogrody na dachu cieszą się coraz większa popularnością. Jeszcze kilkanaście lat temu rozwiązanie to spotykane było sporadycznie, ale dzisiaj coraz częściej możemy an nie natrafić głównie w przestrzeniach miejskich. Jeśli chodzi Ci po głowie pomysł, by założyć ogród na dachu, dobrze trafiłeś. Z naszego tekstu dowiesz się, co należy zrobić, by założyć taki ogród i jak go pielęgnować, by cieszył się on pięknym wyglądem dłużej niż jeden sezon. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami, dzięki którym ogrody na dachu nie będą stanowiły dla Ciebie już żadnej tajemnicy.

Czym właściwie jest ogród na dachu?

Co to jest ogród na dachu i jaka jest jego definicja? Z samej definicji dowiemy się niewiele, bo ogród to po prostu trawnik, różnego rodzaju kwiaty i rośliny, a także miejsce do wypoczynku. Tak definiujemy po prostu ogród umiejscowiony na gruncie. Nasz ogród, ogród na dachu to po prostu przestrzeń zagospodarowana na płaskim dachu jakiegoś budynku. Tak zorganizowana przestrzeń wycisza sam budynek, ale również go izoluje. Oznacza to, że na przykład zimą jest w nim o wiele cieplej, co znacznie pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Gdzie sprawdzi się ogród na dachu?

Gdzie możliwe jest urządzenie ogrodu na dachu? Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że ogrody tworzymy na płaskiej powierzchni, zatem niezbędny jest do tego płaski dach. Musimy mieć także pewność, że dach ten wytrzyma nałożony na niego ciężar całej konstrukcji. Często spotykamy ogrody na dachach w bloku. Dlaczego tak się dzieje? Otóż przyczyna jest prosta. W przestrzeniach miejskich coraz trudniej wygospodarować miejsce na tradycyjne zielone ogrody, dlatego ogród na tarasie na dachu staje się doskonała alternatywą i co więcej – nie zajmuje dodatkowego miejsca, spełniając jednocześnie swoją funkcję.

Jednak pamiętajmy, że ogród na dachu możemy wykonać również chociażby na dachu garażu. Nie musi to być duże miejsce. Wystarczy przydomowy garaż, by cieszyć się pięknym ogrodem. Przestrzeń miejska w ten sposób bardzo często wykorzystuje stropy garażów podziemnych, co jest doskonałym pomysłem.

Nie zapominajmy także, ze z powodzeniem możemy urządzić ogród na dachu również w domu prywatnym.

Jak założyć ogród na dachu?

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście projektowanie tej przestrzeni wtedy, gdy projektujemy dom lub budynek. Wtedy z powodzeniem ogród na dachu możemy zaplanować już na etapie budowy. Dlaczego to jest ważne? Wynika to przede wszystkim z obciążeń. Oczywiście nie jest to konieczne. Z powodzeniem ogród na dachu można zorganizować też dużo późnie, gdy budynek już stoi i go użytkujemy. ,Jednak zawsze trzeba pamiętać o niebywałej sile systemu korzeniowego roślin – niedocenienie go może doprowadzić do zniszczenia stropu i fatalnych skutków. Nieprzemyślane zakładanie ogrodu an dachu może być niebezpieczne.

Jeśli już zakładamy ogród na dachu, zacznijmy od oczyszczenia powierzchni. Należy roić to rozsądnie, by nie uszkodzić warstwy dachowej. Dalej na płytę stropową należy ułożyć waertwy izolacji, takie jak wartę paroizolacyjną, termoizolacyjną i hydroizolacyjną. Pamiętajmy, że ogród na dachu w przekroju to kilka położonych na siebie warstw. Dzięki takiemu rozwiązaniu rośliny mają szansę rosnąć tak, jak w tradycyjnym ogrodzie. Kolejne warstwy, jakie należy położyć, by tworzyć ogród na dachu, to geowłókniny oraz drenaż, który pozwoli odprowadzić nadmiar wody. Na tym etapie należy również położyć substrat, czyli warstwę wegetacyjną. NA przygotowane podłoże należy rozłożyć ziemię i gdy podłoże jest już przygotowane, możemy sadzić rośliny i zadbać o aranżację ogrodu tak, jak tego chcemy.

Ogród na dachu  intensywny czy ekstensywny?

Intensywny ogród na dachu to taki, z którego będziemy korzystać w pełni. W takim ogrodzie możemy posadzić wszystkie rośliny, które lubią stanowiska słoneczne, dobrze znoszą okresową suszę i mogą wymagać stałej regularnej pielęgnacji. Zaś ekstensywny ogród na dachu to ten, który ma pełnić tylko funkcję dekoracyjną. Takie ogrody są znacznie tańsze w realizacji, a ich utrzymanie jest proste, ani nie wymaga specjalnej wiedzy ani umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *